RSS feed for DerFilmBlog

DerFilmBlog has logged 34 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
#RealityHigh

#RealityHigh

2017
×
Edit this entry  
29
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Messy Christmas

Messy Christmas

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
18
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mutter muss weg

Mutter muss weg

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zwei Weihnachtsmänner

Zwei Weihnachtsmänner

2008
×
Edit this entry  
08
The Indian Scarf

The Indian Scarf

1963
×
★★½
Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Naked

Naked

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ringer

The Ringer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Inn on the River

The Inn on the River

1962
×
★★★½
Edit this entry