Sort by

Derick has logged 414 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Poem

Poem

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ten Years

Ten Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Somers Town

Somers Town

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★½
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry