Derick has logged 309 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friend Request

Friend Request

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Looking for Lucky

Looking for Lucky

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Work

The Work

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitter Patter Goes My Heart

Pitter Patter Goes My Heart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Expendables

The Expendables

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Edit this entry  
04
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Possum

Possum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Privilege

Privilege

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry