RSS feed for DeronH
  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    Pixar do be hitting my emotions still.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    Enjoyed this loads more then I thought I would.

  • The Call of the Wild

    The Call of the Wild

    ★★★★

    Wasn't too bad to be fair, but Harrison Ford came in kinda late

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    It wasn't bad holy shit. Jim Carrey is actually so fucking awesome

  • Dolittle

    Dolittle

    ½

    had a nice nap throughout this film

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Bait

    Bait

    ★★★★½

    I laughed quite a bit at this and had no idea what went on but it was low-key good

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    This is the best film of last year, and one of the best films I've ever seen.
    I have never had as good as a cinema experience, a moment even had me say what the fuck out loud. I wanna watch it again already and its not even been 2 hours since leaving the screening.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    I think i need to watch this again and again and again and again and again. then maybe ill have a spec of any idea of what went on other then two bros being bros

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★½

    Beautiful looking film and the animation was awesome

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    bruh why did i like this so much like a lot a lot. thanks to an absolute legend who recommended it.

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★½

    i enjoy this alot more then i thought i would. but the ending pissed me off in a good way