RSS feed for Derek
  • Long Gone Summer

    ★★½

  • Extraction

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★½

  • Be Water

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • In the Tall Grass

    ★★½

  • Rambo: Last Blood

    ★½

  • 3 from Hell

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Crawl

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Once Upon a Time in London

  • Guava Island

    ★★★

  • The Highwaymen

    ★★½

  • Us

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★½

  • Driveways

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★★

  • Tough Guy: The Bob Probert Story

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • Creed II

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • The Night Comes for Us

    ★★½

  • Apostle

    ★★★½

  • Her Smell

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • Halloween

    ★★½

  • The Nightingale

    ★★★½

  • Outlaw King

    ★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★½

  • Dragged Across Concrete

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★