RSS feed for Derek
  • Trouble Every Day

    Trouble Every Day

    ★★★½

    Done with the sexual cannibal movie. Moving on to the fuck box movie. Gotta love claire denis!

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★★

    The last 20 minutes is pure gold

  • Bad Lieutenant

    Bad Lieutenant

    ★★★★

    Almost should rate this higher just for the fact ive never seen a main character do that many drugs. Including scarface. They just dont make them like they used too

  • McCabe & Mrs. Miller

    McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★½

    Glad i finally caught this. Altman is one of my favs

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    Maybe would of got two stars from me but Moss is that good. I hope she gets more attention from this. She has been killing it for awhile now and should of been nominated last year for Her Smell. Done with rant now...

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    I still need to catch up on a few but this is probably going to stay as my number one of the decade. Everything about this film is just about perfect.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    The more I watch this its becoming my favorite Coen movie.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★½

    Watching my 6 year old reactions was fun. The movie not so much. Jim carey was ok i guess.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    Taking this best of decade thing seriously...

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★½

    Liked alot better this time around. The building tension mixed with a really good score and editing was fantastic.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Might easily get to 5 stars on a rewatch. Still kinda processing. Wow


    Update: watched again. Should of gave it 5 the first time

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    Wow. I have a few more movies to watch but this might end up at the top of my 2019 for sure!