Sort by

Noetic has logged 169 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Justice League: Crisis on Two Earths

Justice League: Crisis on Two Earths

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Superman: Unbound

Superman: Unbound

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rock: It's Your Decision

Rock: It's Your Decision

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hype!

Hype!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
End of the Century: The Story of the Ramones

End of the Century: The Story of the Ramones

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Hardcore

American Hardcore

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Classic Albums: Sex Pistols - Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols

Classic Albums: Sex Pistols - Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do Is Secret

What We Do Is Secret

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punk: Attitude

Punk: Attitude

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranoia

Paranoia

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Footloose

Footloose

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry