Sort by

Noetic has logged 38 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chasing Mavericks

Chasing Mavericks

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Invincible

Invincible

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goats

Goats

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dance Flick

Dance Flick

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Step Up

Step Up

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atlas Shrugged: Part II

Atlas Shrugged: Part II

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry