Sort by

Dert has logged 81 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Rounds 2: Reloaded

12 Rounds 2: Reloaded

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Why Did I Get Married?

Why Did I Get Married?

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Click

Click

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
½
Edit this entry  
14
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Original Sin

Original Sin

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scanners

Scanners

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
Night Gallery

Night Gallery

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Filth

Filth

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unknown

Unknown

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustle

Hustle

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Love Kills: The Falicia Blakely Story

When Love Kills: The Falicia Blakely Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry