• Not Okay

    Not Okay

    ★★½

    I don‘t think it‘s possible to both satirize and endorse the same things at the same time. Certainly not in the way the script tries to do it here.

    2022, #106

  • Paths of Glory

    Paths of Glory

    ★★★★

    Guys, do you think Kubrick hated war and structures within the military? I'm still not sure.

  • The Killing

    The Killing

    ★★★½

    Thinking about how nerve-wracking that flight to Boston would have been gives me literal knots in my stomach.

  • Luck

    Luck

    ★★

    Why does this children's film have more complicated rules and concepts than Primer and Inception combined?

    2022, #105

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler

    ★★½

    Watched about 45 minutes of this when it was released originally, but quickly realized that this is just this year's version of The Social Dilemma or Fyre aka the very watchable but ultimately very basic Netflix documentary that everyone will be making memes about for the next two weeks.

    However, your boy HATES a cluttered «continue watching» section, so I finally finished this – way too long – documentary today.

    As I expected: not terrible, but, man, have I really…

  • Thirteen Lives

    Thirteen Lives

    ★★★

    Supposedly never in MGM's almost 100-year history has a film achieved higher test scores than Thirteen Lives.

    Naturally, Ron Howard's sober and faithful dramatization of the 2018 Tham Luan cave rescue was primed for a fall festival debut and lots of success during next awards season… but then MGM got sold to Amazon, Netflix announced their own adaption (Thai Cave Rescue, coming September 22, I kid you not!), and I guess the higher-ups got cold feet? There is no other way…

  • X

    X

    Well, guess I won't be watching Pearl

    2022, #103

  • Resurrection

    Resurrection

    ★★

    There are at least four tremendous one-sentence elevator pitches here, each of which could probably carry an entire movie on its own. Together, however, they make for an opaque and thinly knitted mess that too often leaves the viewer in the dark.

    Like, if I asked someone who‘s seen the film to name a single character trait of Margaret's that isn't related to the main plot, they couldn't tell me a single one. However, this is not Rebecca Hall's fault,…

  • Elvis

    Elvis

    ★★★★

    Second viewing. This time in a Norwegian «comfort» cinema. (The Norwegians seem to have a different definition of comfort, though?)

    Anyway, I think I'm pretty firmly in the «this is great!» camp now?

    There are still some things here that Baz should go straight to jail for (not director's jail, real jail), the hall of mirrors scene for example, but ultimately it's the extraordinary moments that stick with you.

    Like, If the first thing you wanna do after seeing this movie…

  • Prey

    Prey

    ★★★

    Don't think CGI animal technology has come as far as the filmmakers think it has.

    2022, #94

  • Julie & Julia

    Julie & Julia

    ★★★★

    Released exactly 13 years ago this week, which feels like several lifetimes at this point.

    Sure, it‘s easy to roll your eyes at the whole
    'blog' thing, and even if, all things considered, Julie Powell was probably neither a particularly good cook nor writer, Julie & Julia is a winning display – nay, two displays – of the cathartic power of cooking, which is exactly what Ephron was aiming for here.

    Also: made for adults, shot on film, gorgeous looking sets, yada yada

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★

    How many times do you think David Leitch has watched Snatch? What‘s the over/under?

    2022, #100