Sort by

Destrades has logged 163 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Side Street

Side Street

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snow Devils

Snow Devils

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Go West

Go West

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Window

The Window

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
Read the review Edit this entry  
18
The Locket

The Locket

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry