Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★
Edit this entry  
16
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★
Edit this entry  
16
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
F9

F9

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★
Edit this entry  
12
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Edit this entry  
09
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★
Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Loki

Loki

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Read the review Edit this entry  
13
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★
Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★
Edit this entry  
11
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry