Sort by

Devan has logged 170 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Balloon for Ben

A Balloon for Ben

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Patriot

The Patriot

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Planet Single

Planet Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Spider

The Red Spider

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zacma: Blindness

Zacma: Blindness

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Beyond Borders

Beyond Borders

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Family

The Last Family

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Never Eat Alone

Never Eat Alone

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Tales of Two Who Dreamt

Tales of Two Who Dreamt

2016
×
Edit this entry  
01
Shambles

Shambles

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weiner

Weiner

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry