RSS feed for Devan
  • The Lost Boys

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • The Untouchables

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★★

  • The Money Pit

    ★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★½

  • Rocky IV

    ★★★½

  • After Hours

    ★★★½

  • Weird Science

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★

  • Rambo: First Blood Part II

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★½

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Outsiders

    ★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Halloween II

    ★★★½

  • The Fox and the Hound

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Ordinary People

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Escape from Alcatraz

    ★★★

  • Alien

    ★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Animal House

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Serpico

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • High Noon

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★