Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Jason Nickel
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Jason
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Jason’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2017
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Jason has
logged 74 entries for films during 2017.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2017
31
Baby Driver
2017
×
★★★★
Edit this entry
25
Mudbound
2017
×
★★★★
Edit this entry
23
The Book of Eli
2010
×
★★★
Read the review
Edit this entry
22
The Man Who Knew Too Much
1956
×
★★★½
Edit this entry
15
Star Wars: The Last Jedi
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
10
Olaf's Frozen Adventure
2017
×
★½
Read the review
Edit this entry
10
Coco
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Nov
2017
30
Jim & Andy: The Great Beyond
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
24
The Book of Henry
2017
×
★★½
Read the review
Edit this entry
10
Pet Fooled
2016
×
★★★
Read the review
Edit this entry
05
One of Us
2017
×
★★★
Edit this entry
04
The Snowman
2017
×
★½
Edit this entry
01
Unacknowledged
2017
×
★
Read the review
Edit this entry
Oct
2017
31
The Good Dinosaur
2015
×
★★★
Read the review
Edit this entry
29
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
23
Trainspotting
1996
×
★★★★
Edit this entry
19
Polytechnique
2009
×
★★★★
Edit this entry
11
2048: Nowhere to Run
2017
×
★★★★
Edit this entry
11
2036: Nexus Dawn
2017
×
★★★½
Edit this entry
11
Blade Runner: Black Out 2022
2017
×
★★★★
Edit this entry
05
Blade Runner 2049
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
01
Long Shot
2017
×
★★★
Edit this entry
Sep
2017
30
The Physician
2013
×
★★★
Edit this entry
30
Whiplash
2014
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
30
Blade Runner
1982
×
★★★★★
Edit this entry
28
Gaga: Five Foot Two
2017
×
★★★★
Edit this entry
24
It Comes at Night
2017
×
★★★½
Edit this entry
15
Dunkirk
2017
×
★★★★½
Edit this entry
02
Hidden Figures
2016
×
★★★½
Edit this entry
01
Aladdin
1992
×
★★★★
Edit this entry
Aug
2017
26
Cobain: Montage of Heck
2015
×
★★★★
Edit this entry
13
Logan
2017
×
★★★½
Edit this entry
12
Hunt for the Wilderpeople
2016
×
★★★★
Edit this entry
11
The Accountant
2016
×
★★★★
Edit this entry
09
Icarus
2017
×
★★★
Edit this entry
04
John Wick: Chapter 2
2017
×
★★★★
Edit this entry
03
Okja
2017
×
★★★½
Edit this entry
02
Kubo and the Two Strings
2016
×
★★★★
Edit this entry
Jun
2017
26
Minimalism: A Documentary About the Important Things
2015
×
★★
Read the review
Edit this entry
21
Deepwater Horizon
2016
×
★★★
Edit this entry
09
Alien: Covenant
2017
×
★★★½
Edit this entry
06
Captain Fantastic
2016
×
★★★½
Edit this entry
04
Get Out
2017
×
★★★★
Edit this entry
May
2017
30
American Poltergeist
2015
×
Edit this entry
25
The Lego Batman Movie
2017
×
★★★★
Edit this entry
20
Neowolf
2010
×
Edit this entry
17
Rise of the Zombies
2012
×
Edit this entry
12
Moonlight
2016
×
★★★★
Edit this entry
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2
2017
×
★★★½
Edit this entry
Apr
2017
16
Hotel Transylvania
2012
×
★★★
Edit this entry
Newer
Older
1
2