• Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★★★

    Not sure what happened but I loved every second of it.

  • Honey, I Shrunk the Kids

    Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★★

    Still holds up today. Love those practical effects. Movies were so damn creative and fun back then!

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    I’m going to beach so much tomorrow

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★½

    Did an AI write this script? There was just too much of everything and nothing really landed. An uncanny valley of emotions. I do not get the high praise.

  • 42

    42

    ★★

    I think this was very generic and there was no real arc in any character. Just one tiny bump after the other, more and more white men showing us what good and decent people they actually are and then it fades out into the epilogue where everything is just fine as expected.

  • Air

    Air

    ★★★½

    If they just went all in with the actor instead of trying to convince us this is actually Michael Jordan but they can’t show him for some reason, that would’ve been less weird.

    Anyways, I liked the movie. I loved the aesthetics. It was like an 80s film but higher quality. Fun to watch.

    Also nice: The woman at Adidas actually spoke perfect German and not some gibberish like in most films.

  • The NeverEnding Story

    The NeverEnding Story

    ★★★★

    Can we talk about the dad throwing some eggs in the mixer and drinking that stuff like it’s a normal thing?

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★

    I’m sold now.

  • Tetris

    Tetris

    ★★★½

    Not too bad.

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★½

    Gonna stock up on pretzel sticks now.

  • The Sea Beast

    The Sea Beast

    ★★★

    Save all cute looking creatures!

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    Carmen Berzatto approves this message.