Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry