RSS feed for Devin

Devin has logged 75 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Starlet

Starlet

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Small, Beautifully Moving Parts

Small, Beautifully Moving Parts

2011
×
★½
Edit this entry  
15
In the Fog

In the Fog

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
About Last Night

About Last Night

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Big Man Japan

Big Man Japan

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★
Edit this entry  
11
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Frank

Frank

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Days of Pompeii

The Last Days of Pompeii

1913
×
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
23
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
21
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
News from Home

News from Home

1977
×
Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The D Train

The D Train

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★½
Edit this entry  
17
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry