RSS feed for Devin

Devin has logged 119 entries for science fiction films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Case of the Morituri Divisions

The Case of the Morituri Divisions

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
29
The Madness of Dr. Tube

The Madness of Dr. Tube

1915
×
Edit this entry  
28
For the Plasma

For the Plasma

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Zoe

Zoe

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Edit this entry  
06
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
½
Edit this entry  
01
Upgrade

Upgrade

2018
×
Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Non-Places: Beyond the Infinite

Non-Places: Beyond the Infinite

×
★★
Edit this entry  
28
Onesime, Clockmaker

Onesime, Clockmaker

1912
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meteors

Meteors

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
14
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
That Fatal Sneeze

That Fatal Sneeze

1907
×
Edit this entry  
23
PLEH

PLEH

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Others Will Follow

Others Will Follow

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Excursion to the Moon

Excursion to the Moon

1908
×
Edit this entry