2018

Devin Negrete Devin Negrete’s year in review

Devin’s highest rated films

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Un jour de paye

    ★★★★★

  • Hard to Be a God

    ★★★★★

  • The Massacre

    ★★★★★

  • History of a Crime

    ★★★★★

  • We Make Couples

    ★★★★★

  • House of Tolerance

    ★★★★★

  • Life

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Westerly Wind

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Tokyo Olympiad

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Bambi Eyes

    ★★★★½

  • After School Knife Fight

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 642 Films watched
  • 53.5 Average per month
  • 12.3 Average per week

Milestones

First Film

Molly's Game

Jan 1

Most Watched

Life

6 times

Mommy

5 times

Golden Exits

5 times

Cold War

4 times

The Master

4 times

Last Film

The House That Jack Built

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
334 films
Documentary
87 films
Comedy
78 films
Romance
74 films
Crime
54 films
Thriller
52 films
Mystery
25 films
Horror
25 films
Action
22 films
History
20 films
USA
245 films
France
131 films
UK
34 films
Germany
33 films
Canada
26 films
Japan
19 films
Italy
15 films
Sweden
15 films
Spain
14 films
Poland
11 films
English
416 films
French
134 films
German
46 films
Spanish
37 films
Italian
26 films
Russian
26 films
Japanese
20 films
Chinese
16 films
Portuguese
15 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Devin’s most liked review

Devin’s most liked list

😍

Each filmmaker represented by my Favorite film(s) by them

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Incel
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

ESCO(BRRR)ILLA

Films Devin watched in 2018

  • The House That Jack Built
  • Fine
  • Bambi Eyes
  • Pina
  • The Lovers on the Bridge
  • Monsoon
  • The Action
  • Forest Walk
  • Aridity Enclosure 1
  • Coyolxauhqui
  • Star Waars!
  • Space Noise
  • Shibuya - Tokyo
  • Jujuba
  • Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars
  • ESCO(BRRR)ILLA
  • Autoportrait (sans lunettes)
  • Isle of Dogs
  • The Magnificent Ambersons
  • Bird Blinds
  • Erotikon
  • Lake Valley
  • A Minute Ago
  • Meeting in July
  • The Little Mermaid
  • The Rider
  • Limite
  • After School Knife Fight
  • Cold War
  • The Social Network
  • Aquaman
  • Last Night at the Alamo
  • The Convent
  • Miracle at St. Anna
  • Roma
  • The Dark Knight
  • An Elephant Sitting Still
  • Friends
  • Something Good - Negro Kiss
  • Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker
  • In the Border States
  • Birth of a Flower
  • The Turin Horse
  • The Son's Return
  • His Duty
  • Memories Lost and Found II
  • The Golden Louis
  • The Politician's Love Story
  • Money Mad
  • The Zulu's Heart
  • Betrayed by a Handprint
  • Life of an American Fireman
  • The Runaway Horse
  • Diabolical Pickpocket
  • Superstition andalouse
  • The Rivals
  • Cold War
  • Hereditary
  • Mommy
  • Jia Zhangke, A Guy from Fenyang
  • Loss
  • City of Pirates
  • Régime sans pain
  • A Simple Favor
  • Tyrel
  • First Reformed
  • Heartbeats
  • Custody of the Child
  • The Broken Locket
  • The Country Doctor
  • College Chums
  • The Whole Dam Family and the Dam Dog
  • New York Subway
  • The Impossible Convicts
  • Ocean Studies
  • Spain
  • Un jour de paye
  • A Desperate Crime
  • Gold Diggers of 1935
  • Life Is a Dream
  • El Dorado
  • Lizzie
  • Brass Target
  • Lady L
  • Sleeping with the Enemy
  • Dial M for Murder
  • The Naked City
  • The Image Book
  • Crimes of Diogo Alves
  • The Lighthouse by the Sea
  • Cam
  • Wishing Well
  • Under the Silver Lake
  • King Solomon's Mines
  • Cinétracts
  • American Honey
  • The Image Book
  • Thunder Road
  • The House That Jack Built
  • Lilac Time
  • The Night of the Hunter
  • Cold War
  • I Love You, Daddy
  • I Can Hurt Myself & I Can Accomplish Things
  • When She Runs
  • Dark Horizon
  • City Canvas
  • Déjà Vu
  • Hard to Be a God
  • First Man
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Case of the Morituri Divisions
  • Heartbeats
  • Yearning
  • The River
  • Future Revealed by the Lines of the Feet
  • La Commune
  • A Quiet Place
  • Life is a funny thing
  • Sentimental Reminiscence
  • Katie Says Goodbye
  • Dehors
  • Spicebush
  • Trees Down Here
  • The Massacre
  • Madeline's Madeline
  • In Vanda's Room
  • Dead Souls
  • The Wolfpack
  • Adam
  • That One Day
  • That One Day
  • The Last Stage
  • Amor Pedestre
  • History of a Crime
  • White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America
  • The Palm Beach Story
  • Hell is an Empty Room
  • Skate Kitchen
  • So's Your Aunt Emma!
  • We Make Couples
  • Vacant
  • Sentimental Reminiscence
  • The Art Of The Capital
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Farewell to Dream
  • Incel
  • The Aluminum Fowl
  • Knight of Cups
  • Peppermint Candy
  • Belly
  • After Death
  • Proof That TV Really Works
  • Alluvium
  • Mandy
  • Support the Girls
  • Méditerranée
  • The Brown Bunny
  • Cold War
  • Ghost Walk
  • ALTIPLANO
  • The Glass Note
  • The Chaotic Life of Nada Kadic
  • Lilya 4-ever
  • Video For Vladimir
  • 1428
  • The Aluminum Fowl
  • Swords and Hearts
  • True Heart Susie
  • The Aluminum Fowl
  • Les tournesols
  • Inflation
  • Disque 957
  • Celles qui s'en font
  • The March of the Machines
  • La P’tite Lili
  • The Madness of Dr. Tube
  • The Long Holiday
  • I Killed My Mother
  • Eighth Grade
  • Ash Is Purest White
  • De Palestijnen
  • The Wild Boys
  • High Resolution
  • Not Reconciled
  • Your Face
  • People of the Lake
  • Never Goin' Back
  • Wildlife
  • A Star Is Born
  • Shoplifters
  • Tiny Furniture
  • The Unknown Girl
  • Zodiac
  • Private Life
  • Saint Laurent
  • Maniac
  • small roads
  • Fox and His Friends
  • Shame
  • House of Tolerance
  • Spring Night, Summer Night
  • House of Tolerance
  • Stromboli

See all 642

World Map

Highly rated films Devin missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Springsteen On Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more