Mariano has logged 274 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
From What Is Before

From What Is Before

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Invasion

Invasion

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invasion

Invasion

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Chronicle of a Boy Alone

Chronicle of a Boy Alone

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Dependent

The Dependent

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
The Grudge

The Grudge

2020
×
½
Edit this entry  
14
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
½
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Tau

Tau

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Unbalance

Unbalance

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Dead Dance

The Dead Dance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
December Hide-and-Go-Seek

December Hide-and-Go-Seek

1993
×
★★½
Edit this entry  
05
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zone

Zone

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Venus

Venus

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wall

Wall

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Photodiary

Photodiary

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Drill

Drill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
Screw

Screw

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Box

Box

1982
×
★★★½
Edit this entry