Sort by

Cristobal has logged 78 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
30
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★
Edit this entry  
24
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
½
Edit this entry  
24
Quentin Tarantino's Star Wars

Quentin Tarantino's Star Wars

2002
×
Edit this entry  
22
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1931
×
★½
Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Edit this entry  
15
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
13
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
1900

1900

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
1900

1900

1976
×
Read the review Edit this entry  
10
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Edit this entry