Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
David Friend

David Friend

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for David
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • David’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • My Old Lady

    My Old Lady 2014

    ★★ Watched by David Friend 06 Apr 2022

    So here I am having persisted through this dull dramedy with a dash of casual incest when I look up the late director Israel Horovitz...and I realize he's the playwright that the New York Times wrote about when nine women accused him of sexual assault or harassment. His son, Bestie Boys member Adam Horovitz, stood behind the women while Heather Graham also went public with her own claims that the director made advances to her in the late 1980s. No,…

  • King Richard

    King Richard 2021

    ★★★ Watched by David Friend 27 Mar 2022

    Will Smith's performance slaps.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★ Watched by David Friend 26 Dec 2021

    So you're telling me a presidential address might interrupt me enjoying Too Hot to Handle on Netflix?

  • Home Sweet Home Alone

    Home Sweet Home Alone 2021

    ½ Watched by David Friend 25 Dec 2021

    I can't understate how icky it feels to watch Disney produce a film where the "robbers" of past entries are replaced by a financially strapped couple simply trying to retrieve a rare, valuable toy doll that was stolen from them in hopes it'll keep them from losing their home.

    The film levels punishment on them early on by presenting them as well-intentioned idiots who repeatedly injure themselves through their own stupidity. In his case, it all starts because the husband…

  • 'Twas the Fight Before Christmas

    'Twas the Fight Before Christmas 2021

    ★★★½ Watched by David Friend 25 Dec 2021

    This generation's How the Grinch Stole Christmas.

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded 2003

    ★★★ Rewatched by David Friend 22 Dec 2021

    Am I the only one who was totally lost during the upside-down cliffhanger reveal at the end?

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★½ Watched by David Friend 13 Nov 2021

    Taylor Swift's Scenes From a Marriage

  • Dune

    Dune 2021

    ★★½ Watched by David Friend 10 Nov 2021

    When they said, "This is only the beginning" it truly felt like a threat.

  • The Bedroom Window

    The Bedroom Window 1987

    ★★★ Watched by David Friend 25 Sep 2021

    The literal high-fiving rape culture that lingers throughout this film, mostly unaddressed, is truly startling, partly because the viewer has forgotten about much of it by the time the credits roll.

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★★½ Watched by David Friend 22 Sep 2021

    This movie most clearly illustrates why I still own three VCRs.

  • After Blue (Dirty Paradise)

    After Blue (Dirty Paradise) 2021

    ★★ Watched by David Friend 18 Sep 2021

    "You shaved Kate Bush an hour ago."

    Two hours into this visual palindrome that line is uttered. And it's true. Kate Bush was shaved like a whole hour earlier. And yet it doesn't even matter. Shave her again. See if I care!

  • The Guilty

    The Guilty 2021

    ★★ Watched by David Friend 12 Sep 2021

    They should've had breakdancers filling all that empty square footage in the dispatch room.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 16

Review Tags

200
  • ingmar bergman
  • breaking down bergman
  • relationships
  • romance
  • comedy
  • couples
  • drama
  • family
  • horror
  • sex
  • thriller
  • documentary
  • interpretation
  • twist
  • 2018
  • 80s
  • aliens
  • amazon
  • blood
  • female director
  • gay
  • indie
  • killer
  • lgbt
  • lgbtq
  • monster
  • music
  • mystery
  • netflix
  • space
  • 1940s
  • 3d
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro