2017

Daniel 🦊 Daniel 🦊’s year in review

Daniel 🦊’s highest rated films

  • Shot Caller

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★

  • Gran Torino

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • Bad Genius

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • Raw

    ★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★

  • Detroit

    ★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • Personal Shopper

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Palo Alto

Jan 2

Most Watched

Blade Runner

twice

Last Film

Kedi

Dec 29

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
83 films
Thriller
43 films
Horror
30 films
Sci Fi
28 films
Action
26 films
Comedy
25 films
Crime
20 films
Mystery
19 films
Adventure
18 films
Romance
16 films
USA
113 films
UK
36 films
Canada
12 films
France
11 films
Germany
10 films
Australia
9 films
Japan
5 films
New Zealand
3 films
Belgium
3 films
China
3 films
English
135 films
French
14 films
German
10 films
Spanish
7 films
Japanese
6 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films
Korean
3 films
Italian
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Daniel 🦊’s most liked review

The Snowman

1982 konnten Schneemänner wenigstens noch fliegen, Motorrad fahren und Bier saufen.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Town That Was
Average weighted rating:

3.3

Films Daniel 🦊 watched in 2017

  • Kedi
  • The Leisure Seeker
  • Bad Genius
  • Brawl in Cell Block 99
  • Shot Caller
  • Wind River
  • Murder on the Orient Express
  • mother!
  • The Town That Was
  • The Disaster Artist
  • Columbus
  • Daddy's Home 2
  • Free to Play
  • 20th Century Women
  • Don't Worry, I'm Fine
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Short Term 12
  • Raw
  • Do the Right Thing
  • Detroit
  • Gran Torino
  • Clouds of Sils Maria
  • Personal Shopper
  • The Lion King
  • The Snowman
  • Lost and Found
  • The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing
  • Ecstasy of Order: The Tetris Masters
  • Flatliners
  • Night and Fog
  • Manchester by the Sea
  • Battle of the Sexes
  • I, Daniel Blake
  • Everest
  • A Ghost Story
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • Saw 3D
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Patti Cake$
  • Particle Fever
  • More Than Honey
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Life Itself
  • 24×36
  • Side by Side
  • Spielberg
  • Logan
  • The Big Sick
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Girls Trip
  • Tracks
  • Wild
  • Se7en
  • American Assassin
  • Jagoda in the Supermarket
  • Training Day
  • It
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • American Made
  • The Circle
  • Alien: Covenant
  • Atomic Blonde
  • Dunkirk
  • Oblivion
  • Little Miss Sunshine
  • Edge of Tomorrow
  • Ghost World
  • Fargo
  • Hampstead
  • Ghost in the Shell
  • Inside Llewyn Davis
  • Get Out
  • Life
  • Ghost in the Shell
  • Gifted
  • Trespass Against Us
  • Like Crazy
  • Their Finest
  • Fallen
  • The Belko Experiment
  • Mommy
  • Everything, Everything
  • Blade Runner
  • Born to Be Blue
  • Loving
  • Everybody Wants Some!!
  • Before I Fall
  • The Virgin Suicides
  • American Psycho
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Mist
  • Cloverfield
  • 10 Cloverfield Lane
  • Housebound
  • Churchill
  • The Bye Bye Man
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Bleed for This
  • Spring
  • Splinter
  • Being John Malkovich
  • The Last Word
  • Paterson
  • A Monster Calls
  • Dead Ringers
  • The Founder
  • Prometheus
  • Denial
  • Alien Resurrection
  • Lethal Weapon 2
  • Gold
  • Train to Busan
  • Lethal Weapon
  • Doctor Strange
  • Alien³
  • Videodrome
  • The Eyes of My Mother
  • The Edge of Seventeen
  • Passengers
  • There Will Be Blood
  • Hush
  • Westworld
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Blair Witch Project
  • Mad Max 2
  • The Space Between Us
  • It's a Wonderful Life
  • Them
  • Blow
  • The Negotiator
  • Glengarry Glen Ross
  • 45 Years
  • Mad Max
  • 25th Hour
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • The Terminal
  • Princess Mononoke
  • Hidden Figures
  • Shutter
  • Sing Street
  • Ratatouille
  • The Martian
  • Palo Alto

World Map

Highly rated films Daniel 🦊 missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more