2018

Daniel 🦊 Daniel 🦊’s year in review

Daniel 🦊’s highest rated films

  • Warrior

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • 303

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★

  • Assassination Nation

    ★★★

  • Juliet, Naked

    ★★★

  • Balloon

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Everything is Illuminated

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Arrival

Jan 3

Last Film

Bumblebee

Dec 17

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Thriller
16 films
Comedy
15 films
Action
15 films
Sci Fi
10 films
Crime
8 films
Horror
8 films
History
7 films
Adventure
7 films
Mystery
7 films
USA
52 films
UK
14 films
France
5 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
Japan
1 film
Luxembourg
1 film
Portugal
1 film
English
59 films
Spanish
6 films
Russian
4 films
French
4 films
German
3 films
Portuguese
2 films
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Ukrainian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 896

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Happytime Murders
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Trouble
Average weighted rating:

2.4

Films Daniel 🦊 watched in 2018

  • Bumblebee
  • Colette
  • Mary Shelley
  • Scary Movie 3
  • The Ring
  • Trouble
  • The Girl in the Spider's Web
  • The Matrix
  • Rememory
  • Assassination Nation
  • Night School
  • Bad Times at the El Royale
  • Juliet, Naked
  • Balloon
  • The Happytime Murders
  • A Simple Favor
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • I Can Only Imagine
  • Everything is Illuminated
  • Mile 22
  • The Children Act
  • Adaptation.
  • Searching
  • 303
  • Menace II Society
  • The Domestics
  • Breaking In
  • Thoroughbreds
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • The Prestige
  • The Wizard of Oz
  • Escape from L.A.
  • Goodbye Christopher Robin
  • The Rider
  • Big Trouble in Little China
  • The Glass Castle
  • Rust and Bone
  • Warrior
  • Legend
  • A Quiet Place
  • Rampage
  • The Thing
  • The Spectacular Now
  • You Were Never Really Here
  • Escape from New York
  • Lady Bird
  • Coco
  • Unsane
  • Annihilation
  • Hostiles
  • Stronger
  • Philadelphia
  • The Ritual
  • The Post
  • 12 Strong
  • The Florida Project
  • The Shape of Water
  • Only the Brave
  • Baby Driver
  • Arrival

World Map

Highly rated films Daniel 🦊 missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more