2019

Daniel 🦊 Daniel 🦊’s year to date

Daniel 🦊’s highest rated films

  • Tigerland

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★

  • Long Lost

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Measure of a Man

    ★★★½

  • Tolkien

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • After the Wedding

    ★★★

  • Kursk

    ★★★

  • Long Shot

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • Notorious

    ★★★

  • Vice

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Tigerland

Jan 23

Last Film

A Rainy Day in New York

Dec 2

Genres, Countries & Languages

Drama
19 films
Thriller
9 films
Comedy
8 films
Mystery
7 films
Romance
5 films
Crime
5 films
History
4 films
Music
4 films
Action
3 films
Documentary
3 films
USA
25 films
UK
4 films
Hungary
1 film
Belgium
1 film
Sweden
1 film
Luxembourg
1 film
Germany
1 film
English
30 films
French
4 films
Arabic
2 films
Swedish
2 films
Korean
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 49

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Vertigo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

King of Thieves
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Long Lost
Average weighted rating:

2.8

Films Daniel 🦊 watched in 2019

  • A Rainy Day in New York
  • Zombieland: Double Tap
  • Joker
  • After the Wedding
  • Midsommar
  • Blinded by the Light
  • Fisherman’s Friends
  • Vox Lux
  • Annabelle Comes Home
  • Where Is Kyra?
  • The Public
  • Measure of a Man
  • Tolkien
  • Baraka
  • Fyre
  • Kursk
  • Vertigo
  • Long Shot
  • The Man Who Knew Too Much
  • Columbus
  • Long Lost
  • King of Thieves
  • Strangers on a Train
  • Free Solo
  • The Old Man & the Gun
  • Notorious
  • Vice
  • Rebecca
  • The 39 Steps
  • Tigerland

World Map

Highly rated films Daniel 🦊 missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Marriage Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more