RSS feed for Daniel

Daniel has logged 72 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Eli

Eli

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★
Edit this entry  
19
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry  
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Vault

The Vault

2017
×
Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Maggie

Maggie

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Life

Life

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Southbound

Southbound

2015
×
★★★★
Edit this entry