RSS feed for Daniel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winnie the Pooh: Springtime with Roo

Winnie the Pooh: Springtime with Roo

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry