RSS feed for Daniel

Daniel has logged 115 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes

Planes

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry