RSS feed for Denise

Denise has watched 256 films released in the 1980s.

  • Dekalog

  • She-Devil

    ★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • Valmont

    ★★★½

  • Steel Magnolias

    ★★★★

  • The Little Mermaid

  • Communion

    ★★½

  • Look Who's Talking

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★★

  • Roger & Me

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★

  • Little Monsters

  • Uncle Buck

  • The Abyss

    ★★★★½

  • Turner & Hooch

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★★

  • Weekend at Bernie's

    ★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★

  • Life Goes On

    ★★★★

  • Batman

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Do the Right Thing

  • Mystery Train

    ★★★★★

  • See No Evil, Hear No Evil

    ★★★

  • Santa Sangre

  • Loverboy

    ★★½

  • True Blood

  • Say Anything...

    ★★★

  • The Unbelievable Truth

    ★★★★

  • Troop Beverly Hills

    ★★★★

  • Dream a Little Dream

    ★★

  • Lean On Me

    ★★★★★

  • Born on the Fourth of July

    ★★

  • The 'Burbs

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

  • Major League

    ★★★

  • Gleaming the Cube

    ★★

  • Prime Suspect

    ★★★★★

  • Beaches

    ★★★★★

  • Dirty Rotten Scoundrels

    ★★★★

  • Twins

    ★★

  • Mississippi Burning

    ★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★

  • Scrooged

    ★★★

  • The Land Before Time

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★★

  • The Accused

    ★★★★★

  • Mystic Pizza

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Gorillas in the Mist

    ★★★

  • Running on Empty

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★½

  • Gotham

    ★★

  • Young Guns

  • Cocktail

    ★★

  • Big Top Pee-wee

    ★★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★

  • The New Adventures of Pippi Longstocking

    ★★

  • Bird

    ★★★★★

  • Coming to America

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★

  • Bull Durham

    ★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★

  • Big

    ★★★★★

  • Earth Girls Are Easy

    ★★★

  • Willow

    ★★★

  • Grave of the Fireflies