RSS feed for Denise

Denise has watched 396 films released in the 1990s.

  • Angela's Ashes

    ★★★

  • Girl, Interrupted

  • The Cider House Rules

    ★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Cradle Will Rock

  • Magnolia

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★½

  • Sweet and Lowdown

    ★½

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • Ali G, Innit

    ★★★

  • Mansfield Park

    ★★½

  • Do Not Disturb

  • One Day in September

    ★★★

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm

    ★★★★½

  • Jakob the Liar

    ★★

  • Sunshine

    ★★★

  • Snow Falling on Cedars

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Julien Donkey-Boy

    ★½

  • Holy Smoke

    ★★½

  • Boys Don't Cry

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Ninth Gate

    ★★

  • Brokedown Palace

    ★★½

  • Detroit Rock City

    ★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★

  • American Pie

    ★★★

  • Summer of Sam

    ★★

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • Notting Hill

  • Election

  • The Mummy

    ½

  • The Matrix

    ★★★½

  • Analyze This

  • 8MM

    ★★½

  • Office Space

    ★★★½

  • Buena Vista Social Club

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • American Movie

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★½

  • You've Got Mail

    ★★

  • Shakespeare in Love

    ★★★

  • American History X

    ★★★★½

  • Velvet Goldmine

    ★★½

  • Africans in America: America's Journey Through Slavery

    ★★★★

  • Beloved

    ★★★

  • Happiness

    ★★★

  • Practical Magic

    ★★

  • SLC Punk

    ½

  • Pleasantville

    ★★½

  • Rushmore

    ★★★★

  • Elizabeth

    ★★★½

  • Permanent Midnight

    ★★

  • Pecker

    ★★★½

  • Lovers of the Arctic Circle

  • 54

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • BASEketball

    ½

  • Saving Private Ryan

    ★★

  • There's Something About Mary

    ★★★

  • Pi

    ★★★★★

  • The X Files

    ★★½

  • The Truman Show

    ★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

  • The Opposite of Sex

    ★½

  • Slums of Beverly Hills

    ★★★½