RSS feed for Denise

Denise has watched 1,212 dramatic films.

  • The Post

    ★★

  • Gunpowder

    ★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Alias Grace

    ★★★½

  • Victoria & Abdul

    ½

  • The Cured

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • The Sinner

    ★★★½

  • Manhunt

    ★★★

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★½

  • Tulip Fever

    ½

  • Dunkirk

    ★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Fearless

    ★★½

  • My Cousin Rachel

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

  • The Square

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★

  • My Friend Dahmer

    ★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★½

  • The Zookeeper's Wife

    ★★

  • The Same Sky

    ★★★★

  • Hot Summer Nights

    ½

  • The Ottoman Lieutenant

    ★★

  • Song to Song

    ½

  • Big Little Lies

    ★★★

  • God's Own Country

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★½

  • Wind River

    ★★★

  • Berlin Syndrome

    ★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Discovery

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Rillington Place

    ★★★★

  • Silence

  • Allied

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Deep Water

    ★★½

  • Denial

    ★★★

  • The Girl on the Train

    ★★

  • Sami Blood

    ★★★

  • Lion

    ★★★★½

  • Planetarium

    ★★½

  • The Secret Scripture

    ★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Light Between Oceans

    ★★★

  • Una

  • Nocturnal Animals

  • Arrival

    ★★★★

  • Imperium

    ★½

  • War Dogs

    ★★

  • The Infiltrator

    ★★★½

  • The Night Of

    ★★★★

  • A Minute’s Silence

    ★★½

  • Roots

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★

  • Neruda

    ★★

  • In Bed with Victoria

    ★★★★

  • The Day Will Come

    ★★★★

  • Better Things

  • 10 Cloverfield Lane

  • A Conspiracy of Faith

    ★★★½