RSS feed for Denise

Denise has watched 136 horror films.

  • Red Dragon

    ★★★

  • Dahmer

    ½

  • The Mothman Prophecies

    ★½

  • One Hour Photo

    ★★★

  • The Others

    ★★★★★

  • Trouble Every Day

    ★★

  • From Hell

    ★★★

  • Hannibal

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★½

  • Sleepy Hollow

    ★★★★

  • The Ninth Gate

    ★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ½

  • The Kingdom

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★

  • Buffy the Vampire Slayer

    ★★★

  • Alien³

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★★½

  • The Witches

    ★★★★

  • Communion

    ★★½

  • Santa Sangre

  • The 'Burbs

    ★★★

  • The Serpent and the Rainbow

    ★★

  • The Lost Boys

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★★

  • The Fly

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★

  • Children of the Corn

    ★★★½

  • The Hunger

    ★★★

  • The Thing

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • Damien: Omen II

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★

  • The Omen

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★

  • Repulsion

    ★★★★★

  • The Terror

  • The Birds

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Walking Dead

    ½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★