RSS feed for Denise

Denise has watched 172 mystery films.

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Earthquake Bird

    ★★½

  • In the Shadow of the Moon

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • The Haunting

  • Apostle

    ★★★

  • Hold the Dark

    ★★

  • High Life

    ★★★★★

  • The Most Assassinated Woman in the World

    ★★

  • The Little Stranger

    ★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Red Sparrow

    ½

  • Collateral

    ★★★

  • Winchester

  • Hereditary

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Manhunt

    ★★★

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★

  • The Keepers

    ★★★★★

  • Atomic Blonde

    ½

  • Get Out

    ★★★½

  • Wind River

    ★★★

  • Berlin Syndrome

    ★★

  • The Discovery

    ★★★½

  • The Invisible Guest

    ★★½

  • The Girl on the Train

    ★★

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★

  • Planetarium

    ★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Imperium

    ★½

  • The Night Of

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Sacrifice

  • A Conspiracy of Faith

    ★★★½

  • The Night Manager

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★½

  • And Then There Were None

  • The Hateful Eight

    ★★½

  • Crimson Peak

    ★½

  • An Inspector Calls

  • A Bigger Splash

    ★★

  • The Disappearance

  • The Witch

    ★★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Duke of Burgundy

  • The Treatment

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★½

  • What Remains

    ★★★½

  • The Keeper of Lost Causes

    ★★★½

  • The Best Offer

    ★★★★

  • The Imposter

  • Prometheus

    ★★★½

  • Sinister

    ★½

  • The Great Magician

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Super 8

  • All Good Things

    ★★★

  • Let Me In

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

    ★★★★

  • The Girl Who Played with Fire

    ★★★★

  • Orphan

    ★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★½

  • Angels & Demons

    ★★½