RSS feed for Denise
  • A Very English Scandal

    ★★★★

  • Whitney

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Patrick Melrose

    ★★★★★

  • Evil Genius

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Anon

    ★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • The Dark

    ★★½

  • The Titan

  • Trust

    ★★★★

  • Wild Wild Country

    ★★★★★

  • Fast Color

    ★★

  • Prospect

    ★★★

  • The Looming Tower

    ★★★½

  • Mary Magdalene

    ★★★★

  • Seven Seconds

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Red Sparrow

    ½

  • Annihilation

    ★★

  • Collateral

    ★★★

  • Winchester

  • Black Panther

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Robin Williams: Come Inside My Mind

    ★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • The Post

    ★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Gunpowder

    ★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Alias Grace

    ★★★½

  • Victoria & Abdul

    ½

  • The Cured

    ★★★

  • The Ritual

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • It

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • The Sinner

    ★★★½

  • Manhunt

    ★★★

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★½

  • Tulip Fever

    ½

  • Dunkirk

    ★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Fearless

    ★★½

  • My Cousin Rachel

    ★★★½

  • Lore

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

  • The Square

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★

  • The Keepers

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ½

  • Alien: Covenant

    ★★★½

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★★

  • My Friend Dahmer

    ★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★½

  • The Zookeeper's Wife

    ★★

  • The Same Sky

    ★★★★

  • Hot Summer Nights

    ½