RSS feed for Duane
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hell's House

Hell's House

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Return

The Return

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beuys

Beuys

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Domino

Domino

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Z.P.G.

Z.P.G.

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Stark Fear

Stark Fear

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Divorce of Lady X

The Divorce of Lady X

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suzaki Paradise: Red Light

Suzaki Paradise: Red Light

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin

The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Down in Shadowland

Down in Shadowland

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Terminal Man

The Terminal Man

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spettacolo

Spettacolo

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★
Edit this entry  
13
The Widowed Witch

The Widowed Witch

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Downhill

Downhill

1927
×
★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
End of Desire

End of Desire

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
White Wedding

White Wedding

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry