Sort by

Andreas has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
68 Kill

68 Kill

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stadtkomödie: Geschenkt

Stadtkomödie: Geschenkt

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fortress

The Fortress

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Diabolical Dr. Z

The Diabolical Dr. Z

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cured

The Cured

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ace High

Ace High

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orca

Orca

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hundra

Hundra

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
K-12

K-12

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paradise Beach

Paradise Beach

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Triple Tap

Triple Tap

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lupin the 3rd

Lupin the 3rd

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry