RSS feed for Divya Khera

Divya Khera has logged 458 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
One of Those Days

One of Those Days

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Camel

A Camel

1981
×
Edit this entry  
09
Camp de Thiaroye

Camp de Thiaroye

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
Edit this entry  
08
How to Make Love to a Woman

How to Make Love to a Woman

1995
×
Edit this entry  
08
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Guard Dog

Guard Dog

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Dog

Hot Dog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Thai Saheba

Thai Saheba

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
The Ritual

The Ritual

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
Edit this entry  
31
Chris and Bernie

Chris and Bernie

1975
×
Edit this entry  
30
Chaudhvin Ka Chand

Chaudhvin Ka Chand

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pillars

Pillars

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Riding the Stallion of Dreams

Riding the Stallion of Dreams

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Sahib Bibi Aur Ghulam

Sahib Bibi Aur Ghulam

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soft Fiction

Soft Fiction

1979
×
Edit this entry  
25
The Transformation

The Transformation

1996
×
Edit this entry  
25
The Salt Mines

The Salt Mines

1990
×
Edit this entry  
24
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Transformation

The Transformation

1996
×
Edit this entry  
23
Suzanne, Suzanne

Suzanne, Suzanne

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Slow Escape

The Slow Escape

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Five Miles Out

Five Miles Out

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Cahuenga Blvd.

Cahuenga Blvd.

2005
×
★★
Edit this entry  
22
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Fit Model

Fit Model

2019
×
Edit this entry  
19
Within a Stone's Throw

Within a Stone's Throw

2012
×
Edit this entry  
19
Fan

Fan

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Dil Dhadakne Do

Dil Dhadakne Do

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
Soleil Ô

Soleil Ô

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★½
Edit this entry