RSS feed for Divya Khera

Divya Khera has logged 103 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Scenic Route

The Scenic Route

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miss Lovely

Miss Lovely

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Exterior Night

Exterior Night

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Edit this entry  
28
The Fiancés of the Bridge Mac Donald

The Fiancés of the Bridge Mac Donald

1961
×
Edit this entry  
28
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
28
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Afternoon Clouds

Afternoon Clouds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Maacher Jhol - The Fish Curry

Maacher Jhol - The Fish Curry

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Via Pasolini

Via Pasolini

2005
×
Edit this entry  
26
The Projected Rays

The Projected Rays

2020
×
Edit this entry  
26
One of Many Places in Which Something Was Stolen

One of Many Places in Which Something Was Stolen

2016
×
Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2012
×
Edit this entry  
26
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
The Comb

The Comb

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Streak

Blue Streak

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Half Ticket

Half Ticket

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
The Encounter

The Encounter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Florida Melancholy

A Florida Melancholy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Clotheslines

Clotheslines

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Guerillere Talks

Guerillere Talks

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Stille Nacht III: Tales from the Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from the Vienna Woods

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aubade

Aubade

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Surprise Boogie

Surprise Boogie

1957
×
★★★
Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Pakeezah

Pakeezah

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Human Condition

A Human Condition

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Asuran

Asuran

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jefferson Circus Songs

Jefferson Circus Songs

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
The Trout

The Trout

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
The Boy with Green Hair

The Boy with Green Hair

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
Crocus

Crocus

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Jeux arborescents

Jeux arborescents

1931
×
★★★
Edit this entry  
17
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hera Pheri

Hera Pheri

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
What Are You Up To, Barbet Schroeder?

What Are You Up To, Barbet Schroeder?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
Edit this entry