Sort by

sophia has logged 345 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bruised

Bruised

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lansky

Lansky

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malina

Malina

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Edit this entry