Sort by

sophia has logged 35 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Liv & Ingmar

Liv & Ingmar

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry