Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
Edit this entry  
11
Yuni

Yuni

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mass

Mass

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
3 Faces

3 Faces

2018
×
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Edit this entry  
14
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Fool

The Fool

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Epstein’s Shadow: Ghislaine Maxwell

Epstein’s Shadow: Ghislaine Maxwell

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
04
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Edit this entry  
29
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hadewijch

Hadewijch

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
It Feels So Good

It Feels So Good

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Watcher in the Attic

The Watcher in the Attic

1976
×
★★½
Edit this entry  
08
Demonlover

Demonlover

2002
×
Edit this entry  
07
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Extreme Private Eros: Love Song 1974

Extreme Private Eros: Love Song 1974

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Grass

Grass

2018
×
Edit this entry  
18
Yield to the Night

Yield to the Night

1956
×
Edit this entry  
16
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
Edit this entry