Sort by

diamondalexo has logged 48 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Cinderella Story: Starstruck

A Cinderella Story: Starstruck

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sailor Moon SuperS: The Movie: Black Dream Hole

Sailor Moon SuperS: The Movie: Black Dream Hole

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Naruto: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

Naruto: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sailor Moon R: The Movie

Sailor Moon R: The Movie

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry