Dianna has written 184 reviews for films during 2020.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

    This was fine, but it’s quite noticeably an adaptation of a stage play. If extended monologues aren’t your thing, you may want to skip.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    Essential Christmas viewing. 1988 Bruce Willis fucks.

  • Rock 'n' Roll High School

    Rock 'n' Roll High School

    ★★★½

    P.J. Soles is so cute in this. Definitely a fun watch and exactly as advertised.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Carey Mulligan is a revelation. Incredible film. Absolutely electric. Beautifully framed. Great supporting cast. Also, Adam Brody cameo.

  • Hunter Hunter

    Hunter Hunter

    ★★★½

    Definitely slow burn. Definitely not vegan. Extra half star for that ending.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    I have a lot of thoughts about this one. While I feel #BLESSED to have seen this early, it’s not a very fun or exciting watch. Diana is lost within this story. She is reduced to a female pining (pun) over a guy she met 40 years ago, instead of being the immortal-ish badass that she is (or missing her girls!). The villains are interesting enough, until they turn into caricatures of themselves. Pedro Pascal steals the show and it’s…

  • Rogue

    Rogue

    ★★★

    Bad CGI and a plethora of action movie tropes, but Megan Fox shoots big guns and stabs a man repeatedly, so I can’t complain.

  • Lost Girls

    Lost Girls

    ★★

    This movie is so damn heavy handed. Not an ounce of subtlety.

  • Christmas Evil

    Christmas Evil

    ★★★

    Not a slasher, but instead a layered character study.

    Viewed as part of JOE BOB SAVES CHRISTMAS, THE LAST DRIVE-IN holiday special.

  • Game Over

    Game Over

    ★★★½

    Takes a while to get to the good stuff, but definitely worth a watch if you’re a holiday horror completist. One death in particular really bothered me. You know the one. 

    Viewed as part of JOE BOB SAVES CHRISTMAS, THE LAST DRIVE-IN holiday special.

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

    Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

    ★★★½

    This is not a stand up special. It’s basically a bunch of comedians and actors praising Dave, which is fine. I really need to start reading synopses.

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★½

    Kooky CLOVERFIELD. A lot of monster fun! Loses a bit of steam in the third act, but the humor and tender moments really worked for me. Plus there’s a VERY good doggo who is the best Boy ever. What a good Boy, seriously.