Dianna has written 18 reviews for films rated ★★½ .

  • Slaxx

    Slaxx

    ★★½

    Thanks, Shudder. Embargoed until March 15th.

  • Stream

    Stream

    ★★½

    Final Girls Berlin 2021

  • Knocking

    Knocking

    ★★½

    This was fine, but ultimately repetitive. I also spent the entire movie distracted by the fact each apartment had an outswing (pull towards you) front door.

    Sundance Film Festival 2021

  • Coming Home in the Dark

    Coming Home in the Dark

    ★★½

    Mostly tense and well-acted, but fairly predictable. I’ve come to the conclusion I’m just not a big fan of this type of movie (bleak and cruel for the sake of being bleak and cruel).

    Sundance Film Festival 2021

  • Eight for Silver

    Eight for Silver

    ★★½

    The concept of a werewolf period piece is cool! So why was this generic and bland? Disappointing. Someone make a good nineteenth century shapeshifter movie, please.

    Sundance Film Festival 2021

  • The Undoing

    The Undoing

    ★★½

    I can forgive this for being melodramatic and predictable, but I cannot forgive the Fraser family for eating in a restaurant and not saying thank you to the waitstaff. Not a single thank you was said.

  • Charm City Kings

    Charm City Kings

    ★★½

    Cliche and predictable. Being from Baltimore, I’m offended that such a unique backdrop was wasted on a generic story. Nothing in this movie is surprising. Katelin Arizmendi‘s cinematography is great though.

  • The Second Signal

    The Second Signal

    ★★½

    I appreciate the effort, but I didn’t connect with this one. I think I might be over 80s aesthetic.

    Telluride Horror Show 2020

  • Antikk

    Antikk

    ★★½

    The underwater shots were pretty, but the ghost lady was laughable. Tries too hard to be scary.

    Telluride Horror Show 2020

  • Significant Other

    Significant Other

    ★★½

    Interesting concept that never comes to fruition.

    Telluride Horror Show 2020

  • It Cuts Deep

    It Cuts Deep

    ★★½

    NIGHTSTREAM 2020

  • The Stylist

    The Stylist

    ★★½

    Fantastic Fest 2020