Dianna has written 34 reviews for films rated ★★★★ .

  • Dark City Beneath the Beat

    Dark City Beneath the Beat

    ★★★★

    Baltimore club music holds a special place in my heart. Much like the music, the energy within this documentary is infectious. I’m glad the world is hearing the stories and names of the creatives that shaped the scene. Also, can we all take a moment to recognize the amazingness that is a BALTIMORE VS Y’ALL WHORES hoodie? So very Baltimore. Love it.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    🎶 Bob Odenkirk ain’t nuthing ta fuck wit 🎶

  • The Claw

    The Claw

    ★★★★

    Final Girls Berlin 2021

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    I don’t think I breathed once during the final fifteen minutes of this film.

    Sundance Film Festival 2021

  • Flee

    Flee

    ★★★★

    What can I say that hasn’t already been said about this extraordinary documentary? What a harrowing story. I don’t usually seek out animated films, but I’m really glad I watched this.

    Sundance Film Festival 2021

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    Essential Christmas viewing. 1988 Bruce Willis fucks.

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

    Deeply personal. Quiet, delicate, POWERFUL. The long take broke me and there was no going back.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★

    Remembered this was a Christmas movie, so here I am. A suitably charming PG-13 watch. Also, Adam Brody.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    Came for the Riz Ahmed Youth Crew thirst trap. Stayed for the humbling character piece exploring addiction and deafness. (It’s really good and Riz gives a career best performance!)

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    Some people watch porn. I watch ROGUE ONE: A STAR WARS STORY.

  • Misha

    Misha

    ★★★★

    All of them witches. I would 10000% watch a feature based on this premise. Also, I found it so strange that the short I watched prior to this was called BOS and the officers in MISHA had “BOS” written on their jackets. S T R A N G E .

    Telluride Horror Show 2020

  • Regret

    Regret

    ★★★★

    Excellent pacing and use of space. This one creeped me out.

    Telluride Horror Show 2020