Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • My Favorite Shapes by Julio Torres

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Love?

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Art?

    ★★★★★

  • Return of The Ghoul Log

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Bring the Soul: The Movie

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • The Pool

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Jennifer's Body

    ★★★★½

  • You're Next

    ★★★★½

  • Assassination Nation

    ★★★★½

  • Creepshow

    ★★★★½

  • Lords of Chaos

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Escape Room

Jan 3

Most Watched

Scream

3 times

Us

3 times

Jumanji: The Next Level

twice

Bliss

twice

Black Christmas

twice

Last Film

Hereditary

Dec 28

Genres, countries & languages

Horror
116 films
Comedy
94 films
Drama
93 films
Thriller
91 films
Mystery
49 films
Documentary
44 films
Sci Fi
42 films
Action
30 films
Animation
29 films
Crime
29 films
USA
248 films
UK
32 films
Canada
25 films
France
12 films
New Zealand
9 films
Germany
8 films
China
7 films
Sweden
7 films
Italy
6 films
Japan
6 films
English
298 films
German
21 films
French
17 films
Spanish
16 films
Italian
13 films
Japanese
9 films
Russian
8 films
Chinese
5 films
Korean
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 156

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dianna’s most liked review

The Pool

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

JUSTICE FOR LUCKY

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Wounds
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Morbid Stories

Films Dianna watched in 2019

  • Hereditary
  • Little Women
  • Jumanji: The Next Level
  • For the Birds
  • La luna
  • Smash and Grab
  • Kitbull
  • Purl
  • Wind
  • Forky Asks a Question: What Is a Computer?
  • Forky Asks a Question: What Is Time?
  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?
  • Forky Asks a Question: What Is Money?
  • Forky Asks a Question: What Is a Leader?
  • Forky Asks a Question: What Is a Pet?
  • Bliss
  • What We Do in the Shadows
  • Uncut Gems
  • Love, Antosha
  • Paddington 2
  • Better Watch Out
  • Long Shot
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The King
  • Depraved
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Villains
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • You're Next
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Cosmos Laundromat
  • One Day at Disney
  • Float
  • Lava
  • Dug's Special Mission
  • Home Alone
  • Jack Frost
  • Black Christmas
  • Happy Endings Are a Rarity
  • Carol
  • Frozen II
  • Black Christmas
  • Jumanji: The Next Level
  • A Very Murray Christmas
  • The Perfume of the Lady in Black
  • Geri's Game
  • Forky Asks a Question: What Is Art?
  • Forky Asks a Question: What Is Love?
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • Golden Time
  • One Child Nation
  • The Farewell
  • Anima
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • Marriage Story
  • Pilgrim
  • Sweetheart
  • Hustlers
  • Fast Color
  • The Death of Dick Long
  • Daniel Isn't Real
  • Ralph Breaks the Internet
  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein
  • Anna and the Apocalypse
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Knives Out
  • Honey Boy
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Her Smell
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Parasite
  • All the Colors of the Dark
  • Charlie's Angels
  • All the Colors of Giallo
  • Rocketman
  • Jojo Rabbit
  • The Peanut Butter Falcon
  • Dude Bro Party Massacre III
  • Harpoon
  • The Souvenir
  • Greener Grass
  • The Nightingale
  • Doctor Sleep
  • Jojo Rabbit
  • Terminator: Dark Fate
  • Return of The Ghoul Log
  • Creepshow
  • Morbid Stories
  • Girl on the Third Floor
  • Rosemary's Baby
  • Corporate Animals
  • The Lighthouse
  • Cursed
  • The Furies
  • Body Bags
  • One Cut of the Dead
  • Wounds
  • Deep Red
  • Halloween
  • Mausoleum
  • Demonic
  • School Spirit
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Hellraiser
  • Shadow of the Vampire
  • The Guest
  • Little Monsters
  • Jennifer's Body
  • The Wicker Man
  • Black Christmas
  • Deep Red
  • In the Tall Grass
  • Trick 'r Treat
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Joker
  • Scream 2
  • Scream
  • Humanoids from the Deep
  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea
  • Vampyr
  • Knives Out
  • Parasite
  • Adoration
  • After Midnight
  • Saint Maud
  • The Long Walk
  • Climate of the Hunter
  • Synchronic
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • The Wave
  • Memory: The Origins of Alien
  • The Lighthouse
  • VHYes
  • I Lost My Body
  • In the Shadow of the Moon
  • Vivarium
  • Dolemite Is My Name
  • Wrinkles the Clown
  • Come to Daddy
  • Fractured
  • The Platform
  • Koko-di Koko-da
  • Bliss
  • The Pool
  • Knives and Skin
  • Swallow
  • Homewrecker
  • Color Out of Space
  • The Vast of Night
  • Nail in the Coffin: The Fall and Rise of Vampiro
  • Night Has Come
  • The Cleansing Hour
  • First Love
  • Guns Akimbo
  • Almost Human
  • Lords of Chaos
  • Assassination Nation
  • Pure
  • The Pixar Story
  • Short Night of Glass Dolls
  • Angel Has Fallen
  • Satanic Panic
  • It Chapter Two
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • My Favorite Shapes by Julio Torres
  • Ready or Not
  • Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary
  • Don't Break Down: A Film About Jawbreaker
  • Good Boys
  • The Great Hack
  • My Favorite Shapes by Julio Torres
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Impact After the Crash
  • Bad Black
  • Social Animals
  • Tenebre
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Bring the Soul: The Movie
  • Christopher Titus: Amerigeddon
  • Hail Satan?
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Point Blank
  • Scream
  • I'm Just F*cking with You
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Pulp Fiction
  • Us
  • Ramy Youssef: Feelings
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Family
  • The Art of Self-Defense
  • Spider-Man: Far from Home
  • Crawl
  • Stuber
  • The Hole in the Ground
  • Little Woods
  • The Head Hunter
  • Toy Story 4
  • Culture Shock
  • Long Shot

See all 319

World map

Highly rated films Dianna is yet to see

  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • And Then We Danced
  • Rocks
  • Klaus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more