Highest rated films

  • Another Round

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★★

  • 8:46

    ★★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

    ★★★★★

  • The Shawl

    ★★★★★

  • Jazzberry

    ★★★★★

  • His & Herzog

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Spring

    ★★★★★

  • Party Central

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Love?

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 530 Films watched
  • 44.2 Average per month
  • 10.2 Average per week

Milestones

First Film

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

Jan 1

Most Watched

The Invisible Man

3 times

You Cannot Kill David Arquette

3 times

Jojo Rabbit

3 times

The Guest

3 times

The Red Queen Kills Seven Times

twice

Last Film

The Invisible Man

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
215 films
Comedy
186 films
Drama
124 films
Thriller
116 films
Sci Fi
64 films
Action
59 films
Mystery
54 films
Fantasy
50 films
Romance
42 films
Adventure
38 films
USA
333 films
UK
43 films
Canada
41 films
Japan
18 films
France
17 films
Italy
16 films
Belgium
12 films
Australia
11 films
Germany
11 films
New Zealand
8 films
English
472 films
Italian
26 films
Spanish
20 films
French
20 films
Japanese
19 films
German
18 films
Russian
7 films
Dutch
6 films
Korean
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 138 Added 422

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dianna’s most liked review

Freaky

★★★

Your touch makes this pussy drier than sandpaper, you fucking monkey. I can’t wait to kill you.” sent me to another level. I really enjoyed the horror-comedy aspects, brutal kills, and pretty much every scene with Vince Vaughn. I cackled with delight at the title cards! Unfortunately, the straight “comedy” parts and teen dialogue (especially prior to the body swap) didn’t work for me.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Diabla

Films Dianna watched in 2020

  • The Invisible Man
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Promising Young Woman
  • Rock 'n' Roll High School
  • Die Hard
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • You Cannot Kill David Arquette
  • I Used to Go Here
  • Hunter Hunter
  • The Dark and the Wicked
  • Elf
  • Time
  • Last and First Men
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • Wonder Woman 1984
  • Uncle Frank
  • The Forty-Year-Old Version
  • Between the World and Me
  • David Byrne's American Utopia
  • Rogue
  • Lost Girls
  • Christmas Evil
  • Game Over
  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize
  • Love and Monsters
  • Run
  • The Swerve
  • Uncle Peckerhead
  • Bacurau
  • Boys State
  • Bad Education
  • Dick Johnson Is Dead
  • Spontaneous
  • Babyteeth
  • Charm City Kings
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Shazam!
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Freaky
  • Sound of Metal
  • Another Round
  • The Trial of the Chicago 7
  • First Cow
  • Sorry We Missed You
  • Bad Hair
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Shithouse
  • Band of Robbers
  • Better Watch Out
  • Happiest Season
  • Autopsy
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The Hunt
  • Tangerine
  • Starlet
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Dead Don't Die
  • What If
  • Yes, God, Yes
  • Four Lions
  • Big Bear
  • Boy
  • Hair Wolf
  • Jojo Rabbit
  • The Guest
  • His House
  • Wendigo
  • Laugh Till You Die
  • Psycho Ape!
  • Re-Animator
  • Twilight
  • Parasite
  • Possessor
  • Possessor
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween
  • Bit
  • Green Room
  • Scream
  • Murder Bury Win
  • Spring
  • Hack-O-Lantern
  • Haunt
  • The Noise of the Light
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Piercing
  • The House of the Devil
  • What Happens Next Will Scare You
  • The Last Broadcast
  • Nocturne
  • The Thing
  • You're Next
  • Dead Ringers
  • CARMENTIS
  • Progeny
  • Nova
  • The Second Signal
  • Exit
  • Misha
  • Bos
  • Selfie
  • Abracitos
  • Laura Hasn't Slept
  • Antikk
  • Regret
  • Significant Other
  • Face Your Fears
  • Click
  • The Mortuary Collection
  • Vampires vs. the Bronx
  • What We Do in the Shadows
  • Black Bear
  • Itsy Bitsy Spider
  • Allergic Overreaction
  • Snake Dick
  • Satanic Panic '87
  • Mandibles
  • Honeydew
  • Eyes of Eidolon
  • Limbo
  • Audio Guide
  • Richard Nixon: Getaway Driver
  • the thing that kills me the most
  • God's Nightmares
  • Figurant
  • Bloody Hell
  • Lucky
  • Anything for Jackson
  • Come True
  • Jeff Drives You
  • I Love Your Guts
  • Susie
  • Going Steady
  • It Cuts Deep
  • Hubie Halloween
  • The Lie
  • StageFright: Aquarius
  • Danni and the Vampire
  • Scare Me
  • The Strings
  • Death Drop Gorgeous
  • The Witches of Hollywood
  • Bloodthirsty
  • The Three Men You Meet at Night
  • Stuck
  • Ottie
  • Mourn
  • Mime
  • Milk Teeth
  • Heat
  • Great Choice
  • Fish Whiskers
  • Blitzkrieg
  • Abracitos
  • Threshold
  • Tenet
  • The Last Thanksgiving
  • Unfinished Business
  • They Salivate
  • Mickey Reece’s Belle Île
  • Lusty Crest
  • How to Re-Caulk Your Tub
  • Hipolita
  • Emergency Action Plan
  • Düsseldorf
  • How to Deter a Robber
  • Spiral
  • Jimi
  • Tomorrow I Will Be Dirt
  • Thin Blue Variety Show
  • Star Crossed
  • The Shawl
  • Routine: The Prohibition
  • Pilar
  • A Night in Camp Heebie Jeebie
  • Homo ErecTattoos
  • Ghost Dogs
  • Persona
  • 12 Hour Shift
  • Drive
  • The Boy Behind the Door
  • Action U.S.A.
  • Before Sunrise
  • True Grit
  • The Stylist
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Girl
  • Missing Link
  • Climax
  • 1BR
  • Iris
  • The Office Is Mine
  • Heartless
  • Holiday Fear
  • This Is Paris
  • The Devil All the Time
  • The Guest
  • Blood Machines
  • The Love Witch
  • The Psychic

See all 530

World map

Highly rated films Dianna is yet to see

  • The Father
  • Wolfwalkers
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Nomadland
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Lovers Rock

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more