Sort by

Iain has logged 266 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Shepherd

Shepherd

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moomins and the Winter Wonderland

Moomins and the Winter Wonderland

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry