Sort by

Davis has logged 713 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Days of Youth

Days of Youth

1929
×
★★
Edit this entry  
11
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Do or Die

Do or Die

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
24
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Edit this entry